2026 TrailMaster TM38E-300 Red
Get in Touch
    Description
    2026 TrailMaster TM38E-300 Red
    The TM 38E‐300 (EFI) is Trailmaster’s first full size Fuel Injected Dirt Bike. It has a high performance electric start (only) liquid cooled 298cc 4 stroke 31hp engine with EFI – Electronic Fuel Injection with a top speed of more than 65 MPH and a seat height of 36.2”. It is available in red, green, and orange colors. The TM38E features a 6 speed manual transmission with front and rear disc brakes, inverted front shock, and a lightweight steel tube frame! This is sure to be a HOT seller! The bikes full on motocross ergonomics with a 21” front / 18” rear wheel and race suspension system, make handling feel natural and unforced, and help it navigate over almost any type of terrain. Electronic Digital CDI ignition makes key starting effortless, keeps the bike running smoothly in all gears and provides a broad, even power band. And at only 242 pounds, the 298cc engine can propel the motorcycle to speeds of more than 65 miles per hour.
    Features May Include:
    • Powerful 4 stroke 298cc liquid cooled 31HP Balance Shaft engine
    • Electric start, 6 speed manual clutch
    • Central Tube High Strength Steel Frame
    • 59“ wheel base and 36.2” seat high
    • Fuel Injection
    • Front tire 21”/Rear Tire 18”
    • Forged Aluminum Swingarm
    • Dual Piston Caliper, 240mm Disc front brake
    • 910mm Inverted Hydraulic Dual Adjustable Forks, 300mm Travel front shock
    • 460mm Dual Adjustable Shock with Ballonet, 120mm Travel rear Shock
    • Large 2 Gallon Gas Tank
    • LED Headlight
    Info
    Industry
    Powersports
    Make
    TrailMaster
    Model
    TM38E-300
    Trim
    Red
    Year
    2026
    MSRP
    3999
    Category
    Motorcycle
    Subcategory
    Dirtbike
    Specs
    Engine Type
    NC298 298cc oil-cooled 4-stroke 4-Valve SOHC EFI Balance Shaft
    Bore x Stroke
    82x53.6mm
    Ignition/Starter
    Electric
    Transmission
    Manual 6-speed
    Suspension (Front)
    Inverted ø54xø60-910mm Hydraulic Dual Adjustable Forks
    Suspension (Rear)
    480mm Dual Adjustable with Ballonet
    Front Brake
    Dual Piston Caliper 240 Disc
    Rear Brake
    Single Piston Caliper 240mm Disc
    Front Tire
    Rear Tire
    Wheelbase
    58.3 in
    Seat Height
    36.2 in
    Ground Clearance
    12.6 in